Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP
1. Mimo przypadającej dziś drugiej niedzieli Adwentu, zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego, w Kościele w Polsce obchodzimy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która przypada 8 grudnia. Wyraża ona wiarę Kościoła w to, że Maryja, wybrana na matkę Syna Bożego, jako jedyna z ludzi została poczęta i urodziła się bez zmazy grzechu pierworodnego. Ta wiara zawsze towarzyszyła wierzącym i przejawiała się w różny sposób, np. w naszej polskiej tradycji w tak chętnie śpiewanych „Godzinkach o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny”.
2. Dzisiejsza niedziela jest jednocześnie szczególnym – już dwudziestym z kolei – Dniem modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Modlimy się w intencji naszych braci i sióstr, zwłaszcza z krajów dawnego Związku Sowieckiego. Po każdej Mszy Świętej można ich wesprzeć materialnie, wrzucając ofiary do puszek.
3. W piątek, 13 grudnia, przypada kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce (1981 r.). Pamiętajmy o tych, którzy w tym czasie cierpieli, a nawet oddali życie. Polecajmy również w naszych modlitwach obecnie rządzących, aby dzięki ich mądrości nasza Ojczyzna napełniała się pokojem i dostatkiem.
4. Przez cały Adwent w dni powszednie Msza święta roratnia jest odprawiana o godz. 700. Przed Mszą św. o godz. 635, śpiewamy Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. W niedziele – Godzinki o godz. 635.
5. W zakrystii są do nabycia opłatki na stół wigilijny oraz świece „Caritas” w cenie: małe 5zł, duże 15zł. Dochód przeznaczony jest na pomoc dla ubogich.
6. Za tydzień po każdej Mszy św., dzieci i młodzież z naszej wspólnoty oazowej, za dobrowolną ofiarę będzie rozprowadzać zrobione przez siebie ozdoby świąteczne. Dochód uzyskany w ten sposób zostanie przeznaczony na organizację wakacyjnych wyjazdów grup oazowych. Zachęcamy do wsparcia tej inicjatywy.
7. W tym tygodniu obchodzimy:
– w piątek – wspomnienie św. Łucji, dziewicy i męczennicy;
– w sobotę – wspomnienie św. Jana od Krzyża, kapłana i doktora kościoła;
8. Zachęcamy do nabywania i lektury tygodnika „Niedziela”. W najnowszym numerze warto przeczytać:
- Najpierw się pojednaj – Spowiedź św. uważana jest za trudną, traumatyczną i bolesną. Jedni jej unikają – czasem latami, inni się boją. Bywają i tacy, którzy mylą konfesjonał z gabinetem psychoterapeuty. Poza dyskusją jednak pozostaje fakt, że dla osoby wierzącej sakrament spowiedzi ma moc uzdrawiającą, naprawiającą rozmaite życiowe wyboje, ale nade wszystko zbliżającą do Boga.
- To my, ludzie, wyrzuciliśmy Boga z Europy – Czy kryzys wiary dotarł już do Polski? Czy doświadczamy go także w Kościele katolickim? Dlaczego Europa odrzuca chrześcijańskie korzenie?
9. Wszystkim naszym Dobrodziejom dziękujemy za wszelką życzliwość i dobroć jakiej od Was doświadczamy. Pamiętamy o Was w naszych modlitwach.